Zrzáky sú zhmotnením môjho sna - robiť ženy krajšími, originálnejšími, sebavedomejšími a spokojnejšími.

Volám sa Zuzana Barková, alebo aj Zrza a som zakladateľka značky Zrzáky.

Ako vznikli Zrzáky?

Originálny doplnok, niečo ako trako-opasok, som prvý krát hľadala sama pre seba už pred niekoľkými rokmi, keď som si pripravovala outfit na festival. Nič podobné som ale na Slovensku dlhodobo nevedela nájsť a v zahraničí boli dostupné buď dizajnérske produkty s prestrelenou cenovkou, alebo nekvalitné koženkové napodobeniny. Ani jedny, ani druhé však nezodpovedali mojej predstave. Rozhodla som sa teda, že si takýto doplnok nielenže nechám zhotoviť nejakým lokálnym majstrom, ale že ho navyše ponúknem ostatným ženám. Začala som v malom, nadizajnovala prvé Zrzáky, našla skúseného kožiara a nechala vyrobiť pár desiatok kusov pre okruh mojich známych. Prvá várka sa vypredala za niekoľko minút a o osude značky Zrzáky bolo rozhodnuté.

Značka bola oficiálne založená v lete roku 2020 a aj napriek tomu, že sa narodila do obdobia pandémie, mala raketový nástup a doplnila šatníky mnohým dámam už v čase, kedy si ich ani nemali kam obliecť. Postupne som pridávala nové farby, nové dizajny, neskôr úplne nové kategórie výrobkov, až sa ponuka rozrástla na viac ako 60 produktov. No ani zďaleka nekončíme, práve naopak!

Prečo práve Zrzáky?

Anglické pomenovanie trako-opasku je harness, preklady do slovenčiny sa mi však nepáčili. Popruhy alebo postroj nezosobňovali esenciu ženskosti, ktorú som chcela značke hneď na začiatku dať, navyše sa tieto slová nijako nespájali priamo so mnou. Keďže som už v tej dobe pôsobila na Instagrame ako módna blogerka a mala som slušnú základňu sledovateliek, ktoré ma poznali pod menom Zrza, zrodil sa názov Zrzáky. Ani v najodvážnejšom sne by mi nenapadlo, že sa po dvoch rokoch stanú Zrzáky pomenovaním a ekvivalentom kategórie harnessov na Slovensku. Napriek tomu, že ma časom viaceré značky začali kopírovať, trako-opasky alebo harnessy sú už na Slovensku navždy nazývané Zrzáky.

Kto všetko sú Zrzáky?

Okrem mňa je veľmi podstatnou súčasťou značky aj fotograf a kreatívec Adam Suchánek, známejší ako Rustman. Od zrodu značky sa stará o fotografie, videá a celý vizuál všetkých výstupov. Neskôr sa pretransformoval aj na kreatívneho poradcu a stratéga značky. V lete 2021 sme s Adamom založili aj partnerskú značku Chlapáky, ktorá ponúka originálne doplnky pre mužov. Značky sú úzko prepojené nielen štýlom, ale aj filozofiou. Našou víziou je ponúknuť originálne a štýlové doplnky dámam aj pánom, ktorí navyše môžu spolu ladiť. Okrem Adama sú pevným jadrom značky ľudia v našej výrobe, ktorých každodenná usilovná práca a nasadenie sú neoddeliteľnou súčasťou každého výrobku, ktorý prejde ich rukami až k vám.